Měl jsem tu čest s M1 a že by mě zrovna přesvědčilo, že je to skvělý stroj, tak to ani omylem. Program na zvukařinu na tom jel podstatně pomaleji, než na ne zrovna špičkovém PC. A ono vlastně i na intel macu. Ale nevím, možná na tom něco naopak jede lépe.
Odpovědět1 1
A muzes nam prozradit, o jaky SW se konkretne jednalo? Takhle je to jen vystrel do tmy.
Odpovědět1 0
Avid protools. Export na mac šméčku 5x pomalejší.
Odpovědět1 0
Což by nebylo až tak divné, když to dostalo rozšířenou nativní podporu až nedávno.
Odpovědět1 0
Pravda, jenže oiny současně běží výrazně pomaleji (než na r2600) i na masu ještě s Intelem. A to výrazně. klik a točí se kolečko 30s a mac uvažuje. Mě to následně tu stejnou nahrávku (větší, protože se doplnily další stopy) otevřelo za 2 vteřiny. A pak je divné, že to na takzvaně stabilním maco má den co den několik pádů, zatímco na rozumném PC mi to je schopné jet klidně kolik dní v kuse. A třeba tady u mě to fakt neznamená, že jsou na pc jen protooly. Naprosto běžně jsem měl přes ně otevřené klidně i wowko a běželo to. PT hrály, wowko současně jelo. Kdybych tohle zkusil s macem, tak by to psychicky nepřežil. (když má pschické problémy i s holými PT.
PS: Podoýkám, že se nejedná o žádný pokoutní prográmek, ale o nejvyužívanější zvukařský software na světě, ze studií na tom dneska jedou i například slavné Abbey Roads.
Odpovědět1 0
To pochopitelně beru, ale že na M1 nebyl odladěn jeden software, automaticky neznamená, že je ten celý systém k ničemu. Neházel bych neodladěnost softwaru na hardware. Že Pro Tools na Macu s M1 padaly, je známý fakt (jenže také spousta softwaru, který je pro M1 už optimalizován, na tom jede nádherně). To, že starý SW na novém HW dělá často problémy, je přece docela běžná věc na všech platformách.
Odpovědět1 0
Ale jo, tohle bych bral. Ale že nejedou stabilně ani na intel Macu. A přitom dovedou jet stabilně na intel pc. (i amd) Soudruzi z NDR asi někde udělali chybu.
Odpovědět1 0
Ano, vypadá to, že ta aplikace si moc nerozumí s macOS. Tady je pak na místě ptát se, zda je chyba na straně Applu nebo Avidu. Může být totiž na obou stranách a byl bych opatrný v tom, kdo za to může. Skutečností může být (ale nemusí), že to není chybou SW Applu, ale tím, že Avid odflákl verzi pro Apple. Pak by "že by mě zrovna přesvědčilo, že je to skvělý stroj, tak to ani omylem" moc neplatilo, alespoň ne z toho důvodu, že na tom jede mizerně Pro Tools. Pokud nevíte, kde je vlastně podstata problému, asi bych hned neshazoval Macy, protože to nemusí (ale může) být jejich vina.
Odpovědět0 0
Mohlo se stát, že Apple ve snaze utajit parametry neposílal moc testovací HW předem a tudíž prostě na odladění SW nebylo dost času. Zrovna kompresní / dekompresní algoritmy, stejně jako širrování a práce s videem či zvukem (pokud např používáte efekty na větším počtu stop) jsou dost závislé dobré odladěnosti a předělat SW optimalizovaný pro jednu konkrétní platformu, aby dobře běhal na úplně jiné, není zrovna sranda.
Odpovědět0 0
Práve naopak, Apple viac ako rok pred vydaním M1 poskytol vývojárom Mac Mini s A12X procesorom, na ktorom mohli vývojári ladiť svoj SW. Krásny príklad je Blackmagic s ich Davinci Resolve, ktorý krátko po vydaní M1 prišiel s verziou optimalizovanou pre ARM procesory a funguje to parádne, voči 3700X je M1 Pro na rendering podobne rýchle ak nie rýchlejšie, rozhranie funguje ešte plynulejšie, akurát NR je pomalšie, za čo môže grafická karta (tam som downgradoval z 6800XT, ale nevyužívam to tak často aby mi to veľmi vadilo)
Odpovědět0 0
Nárůst počtu jader a taktů sám o sobě nemusí mnoho znamenat, protože má 2x víc GPU jader, může čip teoreticky brzdit omezení maximálního odběru, možná i teplota. I pro Apple platí fyzikální zákony.
Odpovědět2 0
Nezaměňujete kauzalitu? Spotřeba neudává výkon (maximálně efektivitu), ale frekvence je jedním z parametrů výkonu. A frekvence je limitována spotřebou, ne naopak. Stejně tak je frekvence limitována teplotou, ne naopak (a výkon může být, pokud teda dochází k throttlingu).
Tzn., jestliže autor konstatuje, že při testu měl procesor o 10 % vyšší takty, měl by mít při minimálně stejném IPC o 10 % vyšší výkon, nehledě na spotřebu (pokud tedy opravdu nedochází k nějakému tepelnému throttlingu nebo něčemu). Vaše úvaha by platila, kdyby autor nezmínil explicitně frekvence, při kterých to běželo, tedy že to nebylo seškrceno spotřebou.
Odpovědět0 2
Ale taky je rozdíl mezi maximálním a průměrným taktem. Jelikož nikde není uveden graf průběhu, nevíme nic. A pokud navýšili jak počet jader, tak maximální takt, logicky musí jít nahoru i spotřeba v maximu.
Odpovědět0 0
Myslim, ze apple silicon ma konstantni frekvence.
Odpovědět0 0
I textu se snad píše, že maximum taktů by mělo jít nahoru. Ale i kdyby takty zůstaly, pokud má čip víc jader a větší cache, je tu víc tranzistorů a spotřeba na stejném taktu jde nahoru, leda by udělali větší optimalizace v architektuře a současně se dost povedl výrobní proces.
Odpovědět0 0